الـــرّقـــیـم

استقامت در مسیر انتظار
مشخصات بلاگ
الـــرّقـــیـم

...................... هوالودود .....................

به پاتوق دلدادگی ها و دلباختگی های رئوف
خوش آمدید. این جا، پاتوقی هست برای
افروختن، سوختن و ساختن.

در پاتوق دلدادگی ها، نه حرف اضافه است و نه
جای گزافه. فقط مجالی هست بـرای قلمی
کردن برخی دانسته هـا و ندانسته هـا بر پایـۀ
بایسته هـا و نبایسته هـا. کـه گاهی در لفافـه
می آید و گـاهی در تقابل با جهل و خـرافه.

پاتوق دلباختگی ها نیز، فرصتی هست برای
مغازله و معـاشقه! امـا نه با پـرنسس هـای
بوالهوس و پر از خار و خس! بلکه با معشوقه
های پاک نفس و قدیس های پاکیزه از رجس
و هوس. آن ها که از طهارتِ وجودشان،
عرشیانِ بالانشین، سـر به مغـاکِ خـاک
می سـایند و فرشیانِ خاک آلوده، به مددِ
نفوس شان، بالِ عروج به افلاک می گشایند.

در این پاتوق، روزنـه ای باز است به گلشنِ
اندیشه ها و صدای حنجره ای طنین انـداز
است با بوی بنفشه ها!

فانوس حقایق این پاتوق نیز، با نـگـاهِ سرخِ
شقایق های بزم عشق مأنوس است و با
فرهنگِ سرخِ شهادت، پیوندی دیرینه دارد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این هم ذوق و شــوق و عقیــده و آرمـان
و آرزوی نگارنده با چند بیت شعر:

سحر خیزی:
دریاب اگر اهـل دلی، پیش تر از صبح
چون غنچۀ نشکفته نسیم سحری را

زندگی برای خدا:
شادم به مرگ خود که هلاک تو می‌شوم
با زندگی خــوشم کــه بمیـرم بــرای تو

تلاش:
از مـا ســراغ منــزل آســـودگی مجــو
چون باد، عمر ما به تکاپو گذشته است.

خطر کردن:
آسـودگی، مقـدمۀ خـوابِ غفلت است
کشتی، به موج خیزِ خطر می بریم ما

بار زندگی:
زندگی با هوشیاری زیر گردون مشکل است
تا نگردی مست، این بار گران نتوان کشید

مهدویت:
درین ستمکده، آن شمع تیره روزم من
که انتظارِ نسیم سحر گداخت مرا

عشق:
سر و سامان بدهی یا سر و سامان ببری
قلب من سوی شما میل تپیدن دارد

مرگ سرخ:
درین بساط، به جز شربتِ شهادت نیست
مِی ای که تلخی مرگ از گلو تَوانَد شُست

محرم و عاشورا:
فیض ماه نو، ز شمشیر شهادت می برند
خون، حنای عید باشد کشتگان عشق را

خط شهادت:
گردن مکش ز تیغ شهادت که این زلال
از جویبار ساقی کوثر گذشته است.

امید:
نیستیم از جلوۀ باران رحمت نا امید،
نیمه بذری در زمین انتظار افشانده ایم

و ... و ...

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

جمعه, ۲۱ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۳۰ ب.ظ

بهار عشق!

 

برگ ریزان شد و پائیز دگر باره رسید

رنج گرما زدگان باد به یک باره خرید

وقتِ آن است که پائیز غنیمت شمُریم

چه بسا هیچ خزان دگری دیده ندید.

 

دو بیت بالا را دیروز یک دوست قدیمی برایم فرستاد و نوشته بود که خودش سروده است. من هم رباعی گونه  زیر را همان موقع سرودم و برایش فرستادم:

 

رنج گرما زدگــان رفت خــزان نیــز رَوَد

سبزه از باغ جهان گذران نیز رَوَد.

کاش در دشت دل از عشق، بهاری شِکُفد

تا غم از غمکدۀ غمزدگان نیز رَوَد.

 

 

 

 

دوستان و همراهان عزیزی که اهل شعر و ادب هستند، از بابت این سرودۀ ناقص بر من خرده نگیرند. چون بنده شاعر نیستم و از شعر و شاعری هم اطلاعات کافی ندارم. من فقط شعر را خوب می خوانم و شاعران متعهد و ارزشی را هم بسیار دوست می دارم. همین!

 

 

 

 

۶ نظر ۲۱ مهر ۹۶ ، ۲۰:۳۰
رئوف
چهارشنبه, ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۲۱ ب.ظ

توفان جنگ کجا می بارد؟

 

عبدالباری عطوان یک تحلیل گر معروف فلسطینی است که مسائل منطقه ای را خوب و بی پروا تحلیل می کند.  پیش بینی های سیاسی او تاکنون در چندین مورد صحیح از آب در آمده که آخرین پیش بینی اش درگیری بین عربستان و قطر و قطع رابطه این دوکشور بوده است!

ایشان اخیراً در باره اولتیماتوم های ترامپ هم تحلیل هایی را ارائه داده و گفته است که ابرهای توفان زایی از سمت آمریکا در حرکت است که مایل است بر خاک کرۀ شمالی ببارد. ولی جنگ با کره هزینه های سنگینی دارد که اقتصاد شکست خوردۀ آمریکا قادر به تحمّل هزینه های سنگین آن نیست... پس ابرهای توفان زای آمریکا ناگزیر خواهند بود بر خاک ایران ببارند!!

با تحلیلی که عطوان ارائه داده است، ترامپ با کره شمالی قطعاً وارد جنگ نخواهد شد، اما با شناختی که از دولت روحانی دارد، بعید نیست که شرارت هایش دامن ایران را بگیرد. که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، دولت های اروپایی هم قطعاً آمریکا را همراهی خواهند کرد.

 

*******

اما، برخلاف نظر برخی از تحلیل گران که حمله نظامی آمریکا به ایران را منتفی نمی دانند. بنده معتقدم که آمریکا نه به صورت محدود و نه به صورت گسترده، در خاک جمهوری اسلامی وارد فاز نظامی نخواهد شد. حتی جنگ نیابتی هم علیه ما نخواهد داشت.

دلیل من بر این ادعا این است که مقامات آمریکایی می دانند اگر حمله ای را علیه ما آغاز کنند، واکنش جمهوری اسلامی ایران سریع و قاطعانه است و پایان جنگ نیز در اختیار آن ها نخواهد بود. این را هم می دانند که ما در سوریه و عراق به اتباع آمریکایی دسترسی کامل داریم. تل آویو هم مستقیماً در برد موشک های ما قرار دارد. ناوهای آمریکا در خلیج فارس و پایگاه های نظامی اش در بحرین و امارات نیز، دقیقاً در تیررس ما بوده و آسیب پذیر خواهند بود. این ها، تنها نمونه های کوچکی از عوامل بازدارندۀ ما هستند که ترامپ و مقامات آمریکایی به شدت از آن واهمه دارند!

اما، ترامپ جنایتکار ممکن است عملیات ایذایی در خارج از کشور را علیه ما تشدید کند. لیکن، در داخل کشور فقط می تواند سلسله عملیات های تخریبی را در فضای سایبری علیه ما به اجرا گذارد. مثلاً سیستم های بانکی ما را مختل کند، در شبکه های رادیو و تلویزیون ما پارازیت بیاندازد، سیستم مخابرات، تلفن همراه، ناوبری دریایی و هوایی ما را به صورت موردی با مشکل مواجه سازد. چرا؟ چون عملیات تخریبی الکترونیکی، منشاء بیرونی دارد و با استفاده از عوامل نفوذی خائن در داخل کشور قابل انجام خواهد بود.

 

 

 

 

+ یکی از اثرات مثبت تهدیدات ترامپ، این است که برخلاف سال های قبل، این روزها دل دولتمردان تکنوکرات ما نسبت به فرماندهان غیور سپاه نرم و معتدل شده است و ما این را به فال نیک می گیریم. 

منتظر می مانیم ببینیم ترامپ در تصمیم کذایی اش چه خواهدکرد!

 

 

 

۸ نظر ۱۹ مهر ۹۶ ، ۲۲:۲۱
رئوف
جمعه, ۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۵ ق.ظ

نافع بن هلال بجلّی

نافع بن هلال، رهروی مؤمن از دیار یمن بود که به عشق امیرمؤمنان علیه السلام، در کوفه اقامت گزید. نافع بن هلال از کاتبان حدیث و از زمرۀ قاریان معروف قرآن به شمار می رفت که صوت زیبایش در تلاوت قرآن و دقتش در کتابت حدیث شهرتی فراگیر یافته بود، او در جنگ های صفین و جمل و نهروان، که به نظر خیلی ها وهم آلود و فرسایشی می نمود، تمام قد ایستاد و در رکاب مولایش علی علیه السلام شمشیر زد و هیچ گاه در یاری امام خود کوتاهی نکرد و سستی نورزید.

او مردی زیباچهره، نیکو اندام، بلندقامت و بغایت با غیرت بود که در واقعۀ کربلا نیز، عشق و ارادتش را به حضرتِ اباعبدالله (ع) با تمام وجود به اثبات رساند و دلدادگی خالصانه اش را به آل رسول تا مرز قبول بالا برد.

از افتخارات نافع بن هلال همین بس که پس از شهادت مسلم بن عقیل، ماندن در کوفه را جایز ندانست و راه سخت حادثه را در پیش گرفت. او، فوراً دار و ندارش را فروخت و اسبی راهوار و شمشیری بُرّنده خرید و مخفیانه از کوفه بیرون زد و سریعاً خود را به کاروان کربلا رساند و نامش را در دفتر سینه سرخان عاشورایی جاودانه کرد،

 

 

نافع بن هلال، با اینکه عالم برجسته زمانش بود و در ثبت و نقل احادیث نبوی و علوی صاحب وجاهت و مرجعیت بود، اما، نه باغستانی در کوفه داشت و نه ویلایی در نخلستان های آن دیار، نه صاحب رانت بود و نه اهل زراندوزی و عافیت. او مرد حدیث بود و پاسدار حریم ولایت که از برگ و چوب درخت خرما حصیر می بافت و از همین راه امرار معاش می کرد.

 

 

+نافع، دفتر خاطراتش را فقط به ثبت احادیث ناب نبوی و کلام دلنشین علوی مزیّن کرده و از خود چیزی در آن ننگاشته است!! سخنرانی حماسی و عاشقانۀ نافع بن هلال در وفاداری به خامس آل عبا و رجز های اعتقادی او در برابر سپاه ابن سعد، بسی خواندنی و شورانگیز است.

 

++برخی نقل ها و گزاره ها در تاریخ و مقاتل عربی، علاوه بر بُعد حماسی و عاشورایی که دارند، سرشار از واژه های شیدایی و شعور و عشق هستند که شنیدن و خواندنش، عاشورازادگان و عاشورا پیشگان را تا کهکشان جنون به اوج می برد و حال و هوایی حسینی به انسان می بخشد. پیشنهاد می کنم مداحان عزیز و منبری های محترم، به جای اشعار من درآوردی و روضه خوانی های ناصواب، فقط مقتل های معتبر را بخوانند.

 

 

 

پ.ن: ابصارالعین، مقتل الحسین مقرم، البدایه و النهایه، تاریخ الامم و الملوک

 

 

 

 

۶ نظر ۰۷ مهر ۹۶ ، ۱۱:۵۵
رئوف
يكشنبه, ۲ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۴۱ ب.ظ

کنار برکۀ غدیر.

«اللهم و ادخل علی قتلة انصار رسولک و علی قتلة امیرالمؤمنین و علی قتلة الحسن و الحسین و علی قتلة انصارالحسن و الحسین و قتلة من قتل فی ولایه آل محمد اجمعین عذاباً الیماً مضاعفاً فی اسفل درکٍ من الجحیم...»

خداوندا، قاتلان یاران پیامبرت را و قاتلان امیرالمؤمنین را و قاتلان حسن و حسین و یاران آنها را و قاتلان کسانی را که در ولایت آل محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ کشته شده اند؛ به عذابی دردناک و دوچندان در پائین ترین حفره های جهنم گرفتار ساز...»

 

 

خدا قسمت شما کند در روز عید غدیر، با ترفندهای خاصِّ رانندۀ شیعۀ پاکستانی، نزدیک برکۀ غدیر از اتوبوس پیاده شوید و روی پا بایستید و به جبرانِ نبودنتان در آن روز بزرگ، زیارت مطلقۀ امیرالمومنین را با حال و هوای غدیرانه قرائت کنید...!

 

 

 

 

۴ نظر ۰۲ مهر ۹۶ ، ۲۲:۴۱
رئوف