الـــرّقـــیـم

استقامت در مسیر انتظار
مشخصات بلاگ
الـــرّقـــیـم

...................... هوالودود .....................

به پاتوق دلدادگی ها و دلباختگی های رئوف
خوش آمدید. این جا، پاتوقی هست برای
افروختن، سوختن و ساختن.

در پاتوق دلدادگی ها، نه حرف اضافه است و نه
جای گزافه. فقط مجالی هست بـرای قلمی
کردن برخی دانسته هـا و ندانسته هـا بر پایـۀ
بایسته هـا و نبایسته هـا. کـه گاهی در لفافـه
می آید و گـاهی در تقابل با جهل و خـرافه.

پاتوق دلباختگی ها نیز، فرصتی هست برای
مغازله و معـاشقه! امـا نه با پـرنسس هـای
بوالهوس و پر از خار و خس! بلکه با معشوقه
های پاک نفس و قدیس های پاکیزه از رجس
و هوس. آن ها که از طهارتِ وجودشان،
عرشیانِ بالانشین، سـر به مغـاکِ خـاک
می سـایند و فرشیانِ خاک آلوده، به مددِ
نفوس شان، بالِ عروج به افلاک می گشایند.

در این پاتوق، روزنـه ای باز است به گلشنِ
اندیشه ها و صدای حنجره ای طنین انـداز
است با بوی بنفشه ها!

فانوس حقایق این پاتوق نیز، با نـگـاهِ سرخِ
شقایق های بزم عشق مأنوس است و با
فرهنگِ سرخِ شهادت، پیوندی دیرینه دارد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این هم ذوق و شــوق و عقیــده و آرمـان
و آرزوی نگارنده با چند بیت شعر:

سحر خیزی:
دریاب اگر اهـل دلی، پیش تر از صبح
چون غنچۀ نشکفته نسیم سحری را

زندگی برای خدا:
شادم به مرگ خود که هلاک تو می‌شوم
با زندگی خــوشم کــه بمیـرم بــرای تو

تلاش:
از مـا ســراغ منــزل آســـودگی مجــو
چون باد، عمر ما به تکاپو گذشته است.

خطر کردن:
آسـودگی، مقـدمۀ خـوابِ غفلت است
کشتی، به موج خیزِ خطر می بریم ما

بار زندگی:
زندگی با هوشیاری زیر گردون مشکل است
تا نگردی مست، این بار گران نتوان کشید

مهدویت:
درین ستمکده، آن شمع تیره روزم من
که انتظارِ نسیم سحر گداخت مرا

عشق:
سر و سامان بدهی یا سر و سامان ببری
قلب من سوی شما میل تپیدن دارد

مرگ سرخ:
درین بساط، به جز شربتِ شهادت نیست
مِی ای که تلخی مرگ از گلو تَوانَد شُست

محرم و عاشورا:
فیض ماه نو، ز شمشیر شهادت می برند
خون، حنای عید باشد کشتگان عشق را

خط شهادت:
گردن مکش ز تیغ شهادت که این زلال
از جویبار ساقی کوثر گذشته است.

امید:
نیستیم از جلوۀ باران رحمت نا امید،
نیمه بذری در زمین انتظار افشانده ایم

و ... و ...

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

پنجشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۳۰ ب.ظ

دین گریزی، یا...

 

الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّکَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ*

کسانى که اگر آنها را در زمین مکنت ببخشیم، اقامۀ نماز می کنند و زکات مى‌دهند و یک دیگر را به کارهاى نیکو و شایسته فرمان می دهند و از کارهاى ناروا بر حذر مى‌دارند و فرجام همه کارها از آنِ خداوند است.

 

به نظر شما، مسئولان جمهوری اسلامی در مقیاس کوچک مخاطب این آیه هستند یا خیر؟ اگر نه، پس این آیه برای کدام قوم نازل شده و در چه زمانی باید اجرا شود؟

 

من شخصاً چیزی به عنوان پدیدۀ دین گریزی را باور ندارم. اما دو نکته را یقین دارم:

  1.  عدم گرایش به دینداری جامعه را نتیجۀ کم کاری و تبلیغات ناصحیح کسانی می دانم که وظیفۀ هدایت و ارشاد مردم را بر عهده دارند!
  2. کم کاری مبلغان دینی را نیز معلول عملکرد نامقبول مسئولان اجرایی و سیاسی کشور می دانم که هم با جریان تبلیغی و دینی جامعه در تضاد و تقابل هستند و هم به لحاظ ساختاری و اجرایی با نهادهای فرهنگ ساز جامعه، رابطه ای معکوس دارند!

 

بنابراین، جامعه ای که سیاستمداران و مسئولان اجرایی اش دغدغۀ دینداری مردم را ندارند و در پاسخ به خواسته های معیشتی و روزمرۀ مردم تعلّل می ورزند! و افکار عمومی را نیز در گرایش به ارزش های اخلاقی ترغیب نمی کنند؛ نتیجه اش می شود شکاف بین مردم با نهادهای دینی. نتیجه اش می شود ایجاد فاصله با حاکمیتی که مُهر اسلام بر پیشانی آن نقش بسته است. نتیجه اش می شود همان چیزی که ما به خطا آن را دین گریزی مردم می نامیم!

 

پ.ن: رمضان، ماه بندگی و نیایش را قدر بدانیم و برای مؤمنین، محرومان و مظلومان جهان اسلام دست به دعا بردایم.

 

*سورۀ مبارکه حج

 

 

 

 

 

۱۱ نظر ۲۷ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۲:۳۰
رئوف
جمعه, ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۳۶ ب.ظ

فردا را نمی دانم.

 

 

چه قدر سخت است تحمّل وب هایی که با داشتن قَبا و عبا و عمامه، اقیانوس قال الباقر و قال الصادق را نمی بینند. اما در گنداب ابوهُریرۀ ملعون شیرجه می زنند تا از عمق چرک واژه های تعفّن زایَش، برای امامت تشیّع، گوهرِ فضیلت و افتخار صید کنند!

چه قدر زجرآور است خواندن وب هایی که خود را طلبه می نامند و دم از اسلام خمینی (ره) می زنند، اما برای دسیسه بازانِ سقیفه و قاتلان عصمت کبری سلام الله علیها، احترام ویژه قائلند و در تکریم آنها فرش قرمز می گسترانند!!

چه قدر تأسف برانگیز است خواندن وب هایی که طلبه بانوی نویسنده اش، ژست حجاب می گیرد. اما، با واژه های مکشوف و فریبا، ریزه ریزه عشوه می ریزد و با طنازی و بی حجابی مکتوب، بی محابا دلبری می کند!

و چه قدر مشمئز کننده است خواندن وب هایی که صبغۀ اسلامی، قرآنی و حوزوی دارند، اما در انتقال مفاهیم زندگی و در اهمّ و مهمّ کردن آموزه های اخلاقی، زیادی گیج می زنند و ابتذال را شرمندۀ قلم خود می کنند!

 

 

+ این ها نشانۀ سکولاریزه شدن بعضی طلبه های مذکر و مؤنث امروز ماست. فردا را نمی دانم.

 

 

++ نفوذ مدرنیته و فرهنگ غرب در نظام آموزش حوزه های دینی را جدی بگیریم...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۲ نظر ۲۱ ارديبهشت ۹۷ ، ۲۳:۳۶
رئوف
چهارشنبه, ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۰ ق.ظ

گلابی های برجام

 

... چرخ اقتصاد باید بچرخد. ارتباط با دنیا را هیچ کس جز من بلد نیست. منتقدان برجام کاسبان تحریم هستند. ترک خوردن دیوارهای تحریم. امروز تمام تحریم های هسته ای و غیر هسته ای بالمرّه لغو خواهد شد. فتح الفتوح برجام. حرف جان کری تضمین برجام است. تصویب 20 دقیقه ای برجام در مجلس. والله و تالله این توافق به نفع ملت ایران است. ما سایۀ جنگ را از سر ملت ایران برداشتیم. عینک هایتان را عوض کنید تا گلابی های برجام را ببینید. برجام را خدا آورده است. امروز دیگر تحریمی باقی نمانده است. منتقدین برجام بروند جهنم...و... و... و... و...

 

جمله های بالا، شاه کلید گوشه ای از دروغ ها، ناسزاها و توهین های پریزیدنت روحانی، ظریف، صالحی و لاریجانی است که موزیانه، مغرورانه، مستبدانه و با زبان غیر مؤدبانه نثار ملت ایران می کردند. اما امشب، دلدادگان روحانی ثمرۀ دروغ ها و خیانت های دولت واداده و خائن او را دیدند و شنیدند!

آقای روحانی! با این همه توهین و دروغ و دغلکاری هایی که از شما دیدیم و شنیدیم، آیا توقع داری بازهم حرف های مضحک شما را باور کنیم؟! آقای روحانی بیا و یک بار هم که شده مرد باش و دست از دروغ و خیانت بردار. آخه مردم فریبی تا کی و تا کجا؟ و تکیه بر اریکۀ قدرت با چه قیمتی؟! آقای روحانی! اگر قیامت را باور نداری، حداقل برای روسپیدی خودت در تاریخ کاری بکن!

 

 

 

پ.ن: یاد و خاطرۀ شهیدان گرانقدر هسته ای کشورمان دکتر احمدی روشن، شهریاری، علی محمدی و رضایی نژاد را گرامی می داریم و برای شادی روح بلندشان صلوات هدیه می کنیم و از محضر خانواده های معزّزشان به جای دلجویی، عذر تقصیر می طلییم.

 

 

 

 

 

 

۷ نظر ۱۹ ارديبهشت ۹۷ ، ۰۰:۱۰
رئوف
پنجشنبه, ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۰۶:۳۷ ب.ظ

ویار...

 

سه پنج روزی هست که احساس می کنم ذائقۀ نوشتاری ام تحت تأثیر یک بیماری نادر، به شدت آسیب دیده و سلیقه و علیقه ام را در انتخاب واژه ها و دراژه ها دگرگون کرده است... به همین دلیل، این روزها مثل کسانی که ویار دارند، از نوشتن برخی حروف و اسامی و ضمایر، بدجوری حالم بهم می خورد و در عوض برای نگاشتن بعضی لغات و کلمات، حسابی به هوس می افتم...!

بر این نسق، اگر می بینید در کامنت ها و نوشته هایم دچار پرت و پلا نویسی شده ام، تعجب نکنید. دلیلش بیماری مرموزی هست بنام اعتدال (مساوی ابتذال) که جدیداً ناقل ویروس آن تکثیر شده و سیستم پاکی و فرحناکی ما را مختل کرده است...!

 

 

 

+ متخصصان حرفه ای و پزشکان حاذق گفته اند که این بیماری از طریق امواج صوتی و تصویری جانورانی دوپا به نام «تدبیر و تزویر» سرایت کرده و هشدار داده اند که افراد بی سواد و پایتخت نشینان بی شناسنامه باید برای حفظ سلامتِ پریسایی و نویسایی خود، از بُرد دیداری و شنیداری این جانوران دوری گزینند.!

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۹ نظر ۱۳ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۸:۳۷
رئوف
پنجشنبه, ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۰۳ ب.ظ

اَبَر آسیبِ سیاسی...

 

این روزها، همۀ مسئولان دولتی از صدر تا ذیلشان شده اند آسیب شناس، شده اند کارشناس و شده اند منتقد و وظیفه شناس. جالبه که این آقایون کارشناس و وظیفه شناس و آسیب شناس، خودشون می دانند که اوضاع مملکت خرابه. می دانند که فساد اقتصادی داره بیداد می کنه. اما انگار نمی خواهند بپذیرند که ریشۀ اصلی مشکلات کشور، خودشون هستند!

آهای دولتی ها و مجلسی های دولتی! آهای طایفۀ بنی حرف! بخدا قسم رشتۀ کار دست خودتون هست. این قدر فرافکنی نکنید. این قدر باید و نباید ردیف نکنید. این قدر امّا و اگر نگویید. این قدر حرف مفت نزنید و این قدر نسخه های مسخره و زیان آور برای مردم نپیچید.

آهای اهالی تدبیر! بخدا قسم، کارکردن اراده می خواهد، توانمندی و غیرت می خواهد و انگیزه الهی نیاز دارد، خداوکیلی اگر مردِ کار نیستید، بکشید کنار و اگر می خواهید کار کنید، مرد باشید و فضای کشور را ببرید به سمت اشتغال غیر کاذب و رونق دهید کسب و کار حلال و معیشت مردم را.

آهای کسانی که با رئیس جمهور حشر و نشر دارید ، شما را به خدا، اگر دستتان به او می رسد، این پیام را به او برسانید و بگویید که روحانی نزد افکار عمومی، دیگر روحانی دورۀ قبل نیست. دیگر برجامی باقی نمانده است که بشود مردم را با آن فریب داد!

شما را به ژن های خوبتان، شیخ بی تدبیر را بگویید که وضعیت دنیا را بفهمد و شرایط جدید را درک کند. به او بفهمانید که ترامپ جنایت پیشه، دنیا را بهم ریخته است. دارد بطور آشکارا قانون جنگل را اجرا می کند. روحانی را شیرفهم کنید که نظاره گری و منتظر بودن و دل خوش کردن به آمریکا و اروپا، رویه درستی نیست. بگویید از خر شیطان بیاید پائین و آزموده را دوباره نیازماید.

.

.

.

.

+ به نظر من، روحانی و دولت ناکارآمدش، اگرچه از اول هم، بی رمق و کم نفس بودند و هرگز دأب مردم را نداشتند، اما در دورۀ دوم، خیلی زود از نفس افتادند! و این است یک آسیب اساسی و بزرگ برای ما. امیدوارم آقایانی که دنبال آسیب شناسی هستند، حداقل نیم نگاهی هم به این اَبَر آسیب سیاسی بیاندازند!!

.

.

.

 

++ خخخخخخشم رئوف!

 

 

 

 

 

 

۹ نظر ۰۶ ارديبهشت ۹۷ ، ۲۳:۰۳
رئوف
يكشنبه, ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۳۴ ب.ظ

از ماست...

 

بعضی ها به اندازۀ یک عمر، آبرو دارند. که گوهری بس پر بهاست.

بعضی ها همسفرۀ فقرند و از زندگی فقط آرزو دارند. که این، قصۀ هر روز آن هاست.

بعضی ها خیلی گند و بو دارند، از بس که دستشان آلوده به کثافت دنیاست.

بعضی ها اشتیاقِ زیاد به پُرس و جو دارند، اما از گمشده ای که کاملاً هویداست!

بعضی ها نیز میل به گفت و گو دارند، اما به شیوۀ بنیاد مجهول الهویه باران که مدّعیِ گفتگوی تمدن هاست.

بعضی ها از طایفۀ بنی حرف اند و زبانی گزافه گو دارند که عادت ماهیانه شان دروغ و خیانت و بلواست و قبلۀ آمالشان آمریکاست.

بعضی ها خیلی رو دارند. لجباز و خودشیفته و خودحق پندارند و گمان می برند که پُر طرفدارند! خدا به هوادارانشون رحم کند. چون سطح توهّماتشان بسیار بالاست.

 بعضی ها نه رنگ و بو دارند، نه چشم و رو دارند و نه عُرضۀ تکاپو دارند. این ها همۀ عمرشان باد هواست.

بعضی ها، در مقام پیشوایی استخوانی در گلو دارند که بی نهایت سخت و طاقت فرساست!

 

دوستان عزیز، گمان مبرید که این حرف ها، مربوط به مردمان شاخ آفریقاست. خیر! این ها گونه های رایجِ تبارشناسی در حوزۀ سیاست و فرهنگِ منقّح و غیر منقّح ماست.

 

دعا کنیم خدا بخیر گرداند...

 

 بر تیر نظر کرد و پرِ خویش در آن دید

گفتا زکه نالیم که از ماست که بر ماست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۷ نظر ۰۲ ارديبهشت ۹۷ ، ۲۳:۳۴
رئوف